Identifikace slévárenských vad, rychle a efektivně?

Častý dotaz, se kterým se setkávám ve slévárnách, když vybalím své „nádobíčko“, čím fotím a kolik to stojí? Můj úvodní článek blogu souvisí s tímto dotazem.
Přemýšlíte-li o koupi mikroskopu, ať už pro vás nebo do slévárny na přesnější identifikaci vad? Pojďme si říci, co je důležité vědět, chcete-li správně identifikovat slévárenské vady, popř. částice (vměstky) uvnitř defektu. Příspěvek vám pomůže v rozhodování a snad ušetří čas i peníze věnované výběru mikroskopu.

Používám mikroskop Dino-lite, které mají širokou škálu použití: od slévárenských vad (analýza dutin a vměstků), po průběžnou kontrolu cizorodých částic ve formovací směsi, u nového písku, separátu z tryskacího zařízení atd.

Výhody mikroskopu, který používám?

• Můžete analyzovat vady kdekoliv na provozu, cídírna, kontrola.
• Analýza probíhá bez destrukce odlitku.
• Tryskaný i neotryskaný povrch odlitku.

Nevýhody mikroskopu, který používám?

• Věnujte pozornost výběru mikroskopu i hlediska pracovního prostředí. Občas identifikuji vady na odlitcích umístěných ve slévárně, v přímé blízkosti cídírny nebo vytloukacího roštu. Cítím pak při zaostřování otěr, jako když se prach dostane do mechaniky a dřete o sebe mikroskopická zrnka písku (pocitově).

• Limitovaná kompatibilita s produkty Apple, dle typu mikroskopu.

• Podle umístění vady, se do určitých míst v odlitku prostě nedostanete. Jedná se o malé dutiny uvnitř odlitku, kam musíte strčit ruku. V tom případě je pak řešením, destrukce odlitku a vyříznutí vadou zasaženého vzorku.

• Hrany a oblé tvary malých odlitků bývají problematičtější na udržení mikroskopu, následné zaostření pro pořízení fotky. Jev lze částečně eliminovat použitím stativů.

Co je tedy důležité před samotnou koupí mikroskopu?

• Účel / využití mikroskopu.
• Umístění v pracovním prostředí.
• Analyzovaný materiál.
• Tvarová diferenciace.

Účel / využití mikroskopu
K primárnímu zachycení slévárenských defektů dochází na mezioperační kontrole. V tomto případě hledáte dostupný mikroskop pro základní identifikaci vměstků s cílem stanovit správné nápravné opatření. Pro vyhodnocení dutin typu bublina nebo zadrobenina naprosto dostačují mikroskopy s pořizovací cenou 5 000 – 10 000 Kč.

Prostředí
Prostředí jednoznačně souvisí s účelem mikroskopu. I zde platí, budete-li nakupovat mikroskop pro pracovníky mezioperační kontroly, doporučuji volit levnější varianty mikroskopů. Umístění kontrolních pozic bývá ve slévárně zpravidla v blízkosti cídírny (čistírny odlitků). V praxi tzn. že, mikroskop bude umístěn v prašném prostředí, což bude mít časem vliv na jeho funkce.
Naopak pro detailní analýzy dutin odlitků, doporučuji připlatit za kvalitní produkt, který přinese úsporu ve zdlouhavé typologii vady, ušetří náklady a čas za externí analýzy vad odlitků.
Doporučuji jednoduché řešení:
• pro mezioperační kontrolu odlitků levnější varianty k dispozici na provozu,
• mít jeden náročnější mikroskop v kanceláři pod zámkem.

Analyzovaný materiál
Časem zjistíte, že každý povrch/ kov se chová jinak, změníte-li nástavce na mikroskopu.
Určité nástavce světlo odrážejí, výslednou fotografii přesvětlují apod.
Jak se toho vyvarovat ještě před koupí mikroskopu? Spojte se s dodavatelem mikroskopů. Z vlastní zkušenosti mohu říci, vždy ochotně pomohou s výběrem vhodného typu. Nejste-li si jistí, lze se domluvit a zkušební vzorky zaslat na adresu firmy. Zpět dostanete fotografie zhotovené vybranými typy mikroskopů. Záleží pak na vás, pro který z nich se rozhodnete. Sama jsem tuto možnost několikrát zkusila a mohu doporučit skvělou spolupráci a ochotu.

Tvarová diferenciace
Tak tohle je problém. Nejlépe se samozřejmě analyzují dobře dostupné rovné plochy vzorků/ odlitků. Problém nastává při umístění defektů v hranách, což bývá dost často (řediny, trhliny aj). I s tím si umí mikroskopy poradit. Musíte mít pevnou ruku a dobrou podložku nebo zařízení, do kterého odlitek umístíte a pak už se snažíte jen zaostřit dutinu. Nebo zkuste použít stativy:
• https://www.dino-lite.cz/cz/rk-10a
• https://www.dino-lite.cz/cz/dino-lite-rk-06a

Někdy se dá do odlitku dostat těžce ale jde to, někdy se k vadě holt nedostanete a musíte si pomoci destrukcí, jedná-li se o zmetek.

Přehled mikroskopů DINO-LITE

Tab. 1 Přehled Dino-Lite mikroskopů

Dino-Lite AM4113ZT

Dino-Lite AM4115ZT

Dino-Lite AM7915MZT

Rozlišení

1.3 megapixelů

1.3 megapixelů

5 megapixelů (2592×1944pix)

Zvětšení

1070x & 200x

20220x

20220x & Polarizér

Zařízení

Antireflexní polarizér

Univerzálnost díky použití vyměnitelných víček

Antireflexní polarizér

funkce FLC, AMR, EDOF, EDR

Vyměnitelné krytky

Cena*

do 12 000 Kč

do 18 000 Kč

do 35 000 Kč

odkaz

https://www.dino-lite.cz/cz/am4113zt

https://www.dino-lite.cz/cz/am4115zt

https://www.dino-lite.cz/cz/am7915mzt

ZDARMA profesionální software DinoCapture (CZ lokalizace) je nedílnou součástí kamery.
DinoCapture se pravidelně aktualizován, instalace na neomezené množství počítačů.

*Poznámka: ceny jsou platné k datu vzniku článku, pro aktuální ceny použijte odkazy.

 

1. AM4113ZT – univerzální model.
Vzhledem k zabudovanému polarizačnímu filtru pro eliminaci odlesků je ideální pro práci s lesklými nebo reflexními předměty, např. kovem. Polarizátor je optický filtr, který polarizuje světlo jím procházející, který se používá ke snížení odrazů na lesklých předmětech a ke zlepšení kontrastu. Nový čip nabízí vynikající podání barev a lepší obraz při nedostatečných světelných podmínkách. AM4113ZT je ideální pro použití při opravách, výstupní kontrole, ale také pro výuku ve školách. Připojíte-li Dino-Lite AM4113ZT k počítači přes USB, můžete pomocí softwaru fotit, nahrávat video, komentovat obrázky.  AM4113ZT umožňuje i profesionální funkce měření s možností kalibrace.
2. AM4115ZT je základním modelem série Dino-Lite Edge.
Mikroskopy řady Edge nabízí vynikající kvalitu obrazu a vysokou úroveň flexibility.
Mikroskop AM4115ZT je dodáván s několika vyměnitelnými krytkami pro zvětšení (difuzér, částečný zástin světla, uzavřená protiprachová), které zvyšují flexibilitu práce s mikroskopem. Vestavěný nastavitelný polarizátor snižuje odraz lesklých objektů, např. kovových povrchů.
Při použití AM4115ZT se sejmutou krytkou a umístění mikroskopu na stativu je možné využít plynule celé dosažitelné zvětšení 20x – 220x.
3. AM7915MZT je díky rozsahu zvětšení 20x – 220x vhodný pro řadu aplikací.
Robustní hliníkový kryt mikroskopů ESD nevytváří výrazné statické napětí, čímž je vhodný do elektronického průmyslu. Funkce FLC, AMR, EDOF a EDR jsou funkční pouze v operačním systému Windows.
Hlavní funkce AM7915MZT jsou:
• 5 megapixelový senzor Edge,
• 10x – 220x zvětšení, integrovaný polarizátor,
• hliníkový kryt,
• Flexiblní LED Control (FLC),
• AMR – automatické načítání hodnot zvětšení,
• EDOF – rozšířená hlouhka ostrosti v ose Z,
• EDR – reprodukce většího dynamického rozsahu jasu funkce rozsáhlého měření, kalibrace, vyměnitelné přední krytky a řada dalších.

Porovnání DINO-LITE mikroskopů

Dino-Lite AM4113ZT

Obr. 1 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4113ZT, zvětšení 220x

Obr. 2 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4113ZT, zvětšení 220x

Obr. 3 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4113ZT, zvětšení 220x

Obr. 4 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4113ZT, zvětšení 220x

Obr. 5 odlitek brzdový díl, tvárná litina, neotryskaný povrch, vada zatím ve stádiu řešení, Dino-Lite AM4113ZT, zvětšení 220x

Obr. 6 odlitek brzdový díl, tvárná litina, neotryskaný povrch, vada zatím ve stádiu řešení, Dino-Lite AM4113ZT, zvětšení 220x

Dino-Lite AM4115ZT

Obr. 7 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4115ZT,

Obr. 8 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4115ZT

Obr. 9 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM4115ZT,

Obr. 10 odlitek brzdový díl, tvárná litina, neotryskaný povrch, vada zatím ve stádiu řešení, Dino-Lite AM4115ZT

Obr. 11 odlitek brzdový díl, tvárná litina, neotryskaný povrch, vada zatím ve stádiu řešení, Dino-Lite AM4115ZT

Dino-Lite AM7915MZT

Obr. 12 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM7915MZT, zvětšení 57,2x

Obr. 13 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM7915MZT, zvětšení 57,2x

Obr. 14 odlitek náboj šedá litina, vada naplyněná tavba, Dino-Lite AM7915MZT, zvětšení 32,3x

Obr. 15 odlitek brzdový díl, tvárná litina, neotryskaný povrch, vada zatím ve stádiu řešení, Dino-Lite AM7915MZT, zvětšení 38,7x

Obr. 16 odlitek brzdový díl, tvárná litina, neotryskaný povrch, vada zatím ve stádiu řešení, Dino-Lite AM7915MZT, zvětšení 55x

Proč nepoužívám levné verze mikroskopů z Aliexpressu a jemu podobných?
• záruka,
• kvalita, barva fotek.

Popravdě, na „hodně základní“ identifikaci tyto mikroskopy naprosto stačí. Fotografie jsou i kvalitní. Můj osobní problém je s barvami, kdy levnější verze mikroskopů, se kterými jsem se setkala (řádově do 3 000 Kč), pořizují fotografie s jednotném šedém odstínu. Pokud zjišťujete, zda je dutina hladká (plyn) nebo nerovná (zadrobenina), mikroskop bohatě stačí, dokonce rozliší písek od strusky.
Potíž nastává u detailní analýzy struskových vad, kdy odstín, barva, sklovitý nebo kovový charakter vměstku, hrají zásadní roli správné identifikace defektu.

Závěr
Úvodní článek blogu vznikl s technickou podporou p. Václava Burgera, obchodního ředitele divize OPTIKA, DREXX s.r.o., www.drexx.cz , kterému touto cestou děkuji za pořízení fotografií. Všem ostatním přeji pevnou ruku při výběru mikroskopu a identifikaci vad, kterým se bude věnován některý z dalších článků Blogu.